Namrita Kumar

PhD + Sports Nutritionist + Coach + Endurance Athlete

Dr. Namrita Kumar is a sports physiologist/nutritionist, registered dietitian, and endurance sports coach. Most recently, she studied and conducted research at the Georgia Institute of Technology School of Applied Physiology. Her doctoral research was related to fatigue and the effects of nutritional countermeasures in athletes versus non-athletes. Namrita's personal athletic experience ranges from endurance mountain biking to off-road triathlon, cross-country mountain bike racing, running, road cycling, duathlon, and cyclocross. While she was in graduate school, she competed with Georgia Tech Cycling and the Topeak-Ergon USA mountain bike team. She also remains very involved in the community with organizations such as the Georgia High School Cycling League, National Interscholastic Cycling Association, and Professionals in Nutrition for Exercise and Sport. Namrita is also the Head Cycling Coach at SCAD Atlanta and Founder of Rescue Project.

2016

Georgia Interscholastic Cycling League 3 hour MTB Race - 1st

XTERRA Deep South 15k trail run - 2nd overall female/17th overall

Hotlanta Half Marathon- 4th AG/16th overall female

2015

Taco Stand Classic 3 hour MTB race - 4th OA women (2nd AG)

Southeast Junior High Performance Team Triathlon Camp (Speaker)

The San Francisco Marathon- 13th AG (My first 26.2!)

Savannah RNR Marathon- 6th AG

2014

Runningnerds ATL 20K Relay - 2nd

Pisgah Monster Cross - 5th

Gran Fondo Italia Roswell

Prissy Tomboy Adventure Challenge at Georgia Tech

Georgia High School Cycling League Mountain Bike Events

2013 

Blalock Lakes Duathlon- 2nd

ATL Track Club Grand Prix 5km @ Chastain- 1st AG (4th OA female)

SEC Collegiate MTB Race #1 @ Univ Alabama: 1st TT, 1st XC, 2nd ST

SEC Collegiate MTB Race #3 @ Georgia Tech: 3rd Omnium (2nd TT, 4th ST, 2nd XC)

SEC Collegiate MTB Race #4 @ Clemson: 5th XC

Lula Lake 5 Points 50 mi MTB race- Chattanooga, TN: 4th

USA Cycling Collegiate MTB Nationals: 5th Div 1 Team Relay, 10th Div 1 XC

2012 

Atlanta Track Club Grand Prix#3 5km run- 6th

Tribble Mill 6 hour MTB race- 1st female duo

Atlanta Track Club Grand Prix#4 5km trail run- 2nd overall female

Ft Yargo Off-road Duathlon- 2nd overall female

Run the Rocks 10km- 2nd overall female

SERC#2/US Cup East MTB- Tsali, NC- 4th TT, 3rd XC

Mt Tabor Off-road Duathlon- 2nd overall female

Silverado Napa Valley Half Marathon- 3rd age group, 9th overall female

XTERRA Ft Yargo Off-road Triathlon- Winder, GA- 1st age group, 5th overall female

SERC# 5/US Cup East XC MTB- Tanasi, TN- 9th

XTERRA Southeast Championship/ITU Cross World Championship- 6th W35-39

Summer Sizzler Sprint Triathlon (road) - 2nd age group

XTERRA Torn Shirt Off-road Triathlon- Brighton, MI- 1st overall female and fastest bike & run split times

XTERRA Clemson- Clemson, SC- 2nd age group, 5th overall female

SERC# 7/US Cup East XC MTB- Clemson, SC- 4th

XTERRA Whitewater- Charlotte, NC- 1st age group, 2nd overall female

XTERRA Appalachia- Penn Run, PA- 1st overall female, top 10 overall finish, fastest bike split time

XTERRA 2012 Southeast Regional Champion

XTERRA National Championship- Ogden, UT- 12th age group

Battle for Oak Mountain 6 hour MTB Race- Pelham, AL- 1st co-ed Duo Team

XTERRA Oak Mountain Offroad Duathlon- Pelham, AL- 1st overall female

2011 

Rome Winter CX 1 - 2nd
Rome Winter CX 3 (2010 GA State Championship) - 2nd
Cohutta 100 (NUE# 1)- 5th
Syllamo 125K (NUE# 2)- 6th
SERC/US Cup East#6- 5th Pro/W-1
Lumberjack 100 (NUE#4)- 8th
Cascade Creampuff 100- 3rd
High Cascades 100 (NUE#6)- 5th
Pierre's Hole 100 (NUE#8)- 3rd
Tribble Mill 6 hour- 1st Co-Ed 2-p
Georgia CX 1 - 4th
Georgia CX 2 - 2nd
Georgia CX 5 - 5th

2010 

Snake Creek Gap TT# 1 - Dalton, GA: 1st W 30+, 3rd overall women
12 hours of Santos - Ocala, FL: 5th Duo (with Eddie O'Dea)
Snake Creek Gap TT# 3- Dalton, GA: 2nd W 30+, 4th overall women
Ouachita Challenge- Oden, AR: 5th women
6 hours of Warrior Creek- Wilkesboro, NC: 1st Duo (with Eddie O'Dea)
Cohutta 65- Ducktown, TN: 2nd women, 12th overall
PMBAR- Brevard, NC: 15th overall (with Eddie O'Dea)
SERC#6/Kenda Cup XC- Tanasi: 8th women
BURN 24 hour Challenge- Wilkesboro, NC: 1st co-ed team
Lumberjack 100 (NUE#3): 5th women
6 hours of Tribble Mill: 1st women
12 hours of Dauset: 2nd overall team
Georgia Cross# 1: 2nd
Georgia Cross# 2: 5th
Georgia Cross# 4: 5th
Georgia Cross# 5: 4th
Georgia Cross# 6: 7th
Iceman Cometh: 14th
Georgia Cross# 8: 7th
Atlanta Thanksgiving Day 5K: 1st W 30-34, 5th overall
Georgia Cross#10: 7th

2009 

Tundra TT - Hiram, GA: 9th/42
Gunnison Growler 64 mile MTB Race - Gunnison, CO: 5th overall, 2nd W30-39
Disc Burner 12 hour MTB Race- Morristown, TN: 1st Duo open (with Eddie O'Dea)
Raccoon Mountain SERC #8 - Chattanooga, TN: 9th Pro-W1 Women
Fool's Gold 100, NUE# 6 - Georgia: 3rd Open Women
SECCC# 1 Conyers- 3rd in Short Track, 4th in XC

2008 

Cohutta Epic 35 - Ducktown, TN: 3rd Open Women; 1st SS
24 Hours of Vail Lake - Temecula, CA: 1st Women's Solo (on SS)
Ranger 34K - Dahlonega, GA: 4th Overall, 1st AG (on SS)
24 Hours of Conyers - Conyers, GA: 1st Women's Solo (on SS)
24 Hour Solo Nationals - Wausau, WI: 8th Women's Solo (on SS)
8 Hours of Labor (San Felasco) -Alachua, FL: 1st Women's Solo (on SS)
12 Hours of Dauset- Jackson, GA: 1st Women's Solo (on SS)
12 Hours of Conyers- Conyers, GA: 1st Co-ed Team

2007 

Dirty Spokes 12 Hour - Winder, GA: 1st Co-ed Duo
Burn 24 Hour Challenge - Wilkesboro, NC: 1st Women's Solo
Cowbell Challenge - Charlotte, NC: 2nd Women's Solo SS
24 Hour Solo Nationals - Wausau, WI: 8th Women's Solo (on SS)
13 Hours of Santos - Belleview, FL: 1st Women's Solo
Dirty Spokes 6 Hour - Conyers, GA: 1st Overall Female, 1st SS Female
12 Hours of Dauset - Jackson, GA: 1st Overall Female, 1st Overall SS